To harmonize perfectly when riding, not only rider and rider should be top equipped. Your four-legged friend also needs the best possible horse accessories, the ideal equipment for well-being, health and optimal performance.
Product description
Stübben Steeltec Pelham Easy Control
- the pelham double jointed is a versatile bit that combines the flexibility of a loose ring bits snaffle bit with the necessary leverage
- with light contact it behaves like a normal double broken bridle
- when pressure is applied on both sides, it acts like a bar snaffle with influence on the poll, chin and mouth
Note: Any bit can cause pain if it is used roughly or improperly. The wrong size can also be painful for the horse.
Material
- stainless steel
Properties
- pony size: 10.5 / 12 cm
- length: 4 cm
- thickness: 12 mm
- size: 12.5 / 13.5 /14.5 cm
- length: 5 cm
- thickness: 14 mm
- mouthpiece: double broken
Care instructions
- clean under running water after each ride
- dry with a towel
Product features
| property: | korrigierend |
| Bit width: | 10,5 cm, 11,5 cm, 12 cm, 12,5 cm, 13,5 cm, 14 cm, 14,5 cm |
| Shank length: | 4 cm, 5 cm |
| Gebissstärke: | 12 mm, 14 mm |
| Mouthpiece: | doppelt gebrochen mit Stangenwirkung |
| Material: | Edelstahl |
| Bit types: | Korrekturgebisse, Pelham |
| Riding Style: | Springen |
| Artikelnummer: | FR12999.1 |
| EAN | 7640131364973 |
Manufacturer
Joh's Stübben GmbH & Co.KG
Heinrich-Horten-Straße 5
47906 Kempen
Telefon: 02152-1489-10
E-Mail: [email protected]
Internet: https://stuebben.com/de/
From $152.22 *
Net of applicable taxes
effective action
easy control
short shanks
Large Premium Assortment • Fast Delivery • Professional Service
READY FOR FLASH DEALS?
For a limited time: Discover heavily discounted top styles and save on your favorites!
DON'T MISS OUT >