- Collections
- New
- Rider
-
Horse
- All Horse
- Leg Protection
- Horse Blankets
- Fly Bonnets & Masks
- Bits
- Halters & Leads
- Lunging Equipment
- Saddle Accessoires
- Saddle Pads & Pads
- Horse Bridles & more
- Studs and Stud Kits
- Stable, Care & Feed
- Dog
- SALE %
- Brands
- Gifts
To harmonize perfectly when riding, not only rider and rider should be top equipped. Your four-legged friend also needs the best possible horse accessories, the ideal equipment for well-being, health and optimal performance.
Product description
Stübben Steeltec Liverpool Double Bridle Easy Control
- the easy control liverpool double broken curb bit is a curb bit that has been specially developed for driving disciplines
- it offers variable leverage due to the different buckling options of the shanks
- with a light contact, the easy control design works like a normal loose ring bit
- however, if the horse exerts strong and even pressure on both reins, the bit temporarily behaves like a bar
Note: Any bit can cause pain if it is used roughly or improperly. The wrong size can also be painful for the horse.
Material
- stainless steel
Properties
- thickness: 16 mm
- shanks: 9 cm
- mouthpiece: double broken
Care instructions
- clean under running water after every ride
- dry with a towel
Product features
| Riding Style: | driving |
| Bit types: | Curb Bits, Korrekturgebisse |
| Bit width: | 12,5 cm, 13,5 cm, 14,5 cm |
| Gebissstärke: | 16 mm |
| Material: | Edelstahl |
| Mouthpiece: | doppelt gebrochen mit Stangenwirkung |
| Shank length: | 9 cm |
| Artikelnummer: | FR13114 |
| EAN | 7630001591615 |
Manufacturer
Joh's Stübben GmbH & Co.KG
Heinrich-Horten-Straße 5
47906 Kempen
Telefon: 02152-1489-10
E-Mail: [email protected]
Internet: https://stuebben.com/de/
Goes well with
More Products from Stübben Steeltec
Our Recommendation
Customers also ordered
$66.03
*
Originally:
$82.54
*