- Collections
- New
- Rider
-
Horse
- All Horse
- Leg Protection
- Horse Blankets
- Fly Bonnets & Masks
- Bits
- Halters & Leads
- Lunging Equipment
- Saddle Accessoires
- Saddle Pads & Pads
- Horse Bridles & more
- Studs and Stud Kits
- Stable, Care & Feed
- Dog
- SALE %
- Brands
- Gifts
To harmonize perfectly when riding, not only rider and rider should be top equipped. Your four-legged friend also needs the best possible horse accessories, the ideal equipment for well-being, health and optimal performance.
Product description
Stübben Steeltec Liverpool Double Bridle Sweet Copper
- the liverpool curb bit is a bit for driving disciplines with a variety of buckling options on the shanks, which allow individual pressure distribution on the poll, bars and tongue
- the anatomically shaped mouthpiece offers the tongue more freedom of movement and at the same time directs more pressure onto the bars
Note: Any bit can cause pain if it is used roughly or improperly. The wrong size can also be painful for the horse.
Material
- 90 % sweet copper, 7 % zinc, 4 % iron + aluminum (hardened), nickel-free
- side parts: stainless steel
Properties
- shanks: 7 cm (14 mm thick), 9 cm (16 mm thick)
Care instructions
- clean under running water after every ride
- dry with a towel
Product features
| property: | kauanregend |
| Gebissstärke: | 14 mm, 16 mm |
| Shank length: | 7 cm, 9 cm |
| Mouthpiece: | Bar, Mit Zungenfreiheit, Zungenbogenstange |
| Bit width: | 11,5 cm, 12,5 cm, 13,5 cm, 14,5 cm, 15,5 cm |
| Material: | Sweet Copper |
| Riding Style: | driving |
| Shape: | curved |
| Bit types: | Curb Bits |
| Artikelnummer: | FR13113.1 |
| EAN | 7630001501058 |
Manufacturer
Joh's Stübben GmbH & Co.KG
Heinrich-Horten-Straße 5
47906 Kempen
Telefon: 02152-1489-10
E-Mail: [email protected]
Internet: https://stuebben.com/de/
From $187.62 *
Net of applicable taxes
elegant design
sweet copper mouthpiece
flat chin chain hooks
Large Premium Assortment • Fast Delivery • Professional Service
READY FOR FLASH DEALS?
For a limited time: Discover heavily discounted top styles and save on your favorites!
DON'T MISS OUT >