To harmonize perfectly when riding, not only rider and rider should be top equipped. Your four-legged friend also needs the best possible horse accessories, the ideal equipment for well-being, health and optimal performance.
Product description
Stübben Steeltec Single Broken Rubberized Pelham
- the rubberized single broken pelham is ideal for horses that reject metal bits or prefer a softer feeling in the mouth
- thanks to the single broken mouthpiece and the pelham shanks, this bit exerts leverage on the bars, chin and poll
- simultaneously provides even pressure on the bars and gentle relief for the tongue
Note: Any bit can cause pain if it is used roughly or improperly. The wrong size can also be painful for the horse.
Material
- stainless steel
- rubber
Properties
- shanks: 5 cm
- mouthpiece: single broken
Product features
| Bit types: | Pelham |
| Mouthpiece: | Single broken |
| Riding Style: | Springen |
| Bit width: | 12,5 cm, 13,5 cm, 14,5 cm |
| Gebissstärke: | 16 mm |
| Material: | Edelstahl, Gummi |
| Shank length: | 5 cm |
| Artikelnummer: | FR13100 |
| EAN | 7640131365673 |
Manufacturer
Joh's Stübben GmbH & Co.KG
Heinrich-Horten-Straße 5
47906 Kempen
Telefon: 02152-1489-10
E-Mail: [email protected]
Internet: https://stuebben.com/de/
Goes well with
More Products from Stübben Steeltec
Our Recommendation
Customers also ordered
$370.88
*
Originally:
$529.82
*
From $191.72
*
Originally:
$294.94
*
$123.08
*
Originally:
$175.82
*