To harmonize perfectly when riding, not only rider and rider should be top equipped. Your four-legged friend also needs the best possible horse accessories, the ideal equipment for well-being, health and optimal performance.
Product description
Stübben Steeltec Double Broken Pelham
- pelham with a double broken stainless steel mouthpiece
- the centerpiece is made of sweet copper
- this copper mixture is said to taste sweet to horses and thus stimulate chewing activity
- the increased chewing leads to a higher saliva production, which increases the well-being and permeability, this interaction enables a fine communication between the rider's hand and the horse's mouth
- pelhams can be used with 2 pairs of reins or with just 1 pair of reins in combination with pelham straps
- the use of a chin chain, with a suitable pad, distributes the pressure not only on the poll and the lower jaw, but also on the chin flap, thus utilizing all the pressure points of the horse's head
- however, as the leverage effect of pelhams should not be underestimated, these bits should only be used by experienced and sensitive riders
Note: Any bit can cause pain if it is used roughly or improperly. The wrong size can also be painful for the horse.
Material
- 90 % sweet copper, 7 % zinc, 4 % iron + aluminum (hardened)
- stainless steel
Properties
- shanks: 5 cm
- mouthpiece: double broken
Care instructions
- clean under running water after every ride
- dry with a towel
Product features
| property: | kauanregend |
| Bit types: | Pelham |
| Riding Style: | Springen |
| Bit width: | 12,5 cm, 13,5 cm, 14 cm, 14,5 cm |
| Gebissstärke: | 14 mm |
| Material: | Edelstahl, Sweet Copper |
| Shank length: | 5 cm |
| Artikelnummer: | FR13088 |
| EAN | 7640131365222 |
Manufacturer
Joh's Stübben GmbH & Co.KG
Heinrich-Horten-Straße 5
47906 Kempen
Telefon: 02152-1489-10
E-Mail: [email protected]
Internet: https://stuebben.com/de/
From €139.00 *
Price incl. VAT
double broken
with leverage
sweet copper
Large Premium Assortment • Fast Delivery • Professional Service
READY FOR FLASH DEALS?
For a limited time: Discover heavily discounted top styles and save on your favorites!
DON'T MISS OUT >
Goes well with
More Products from Stübben Steeltec
Our Recommendation
Customers also ordered
€135.96
*
Originally:
€159.95
*