To harmonize perfectly when riding, not only rider and rider should be top equipped. Your four-legged friend also needs the best possible horse accessories, the ideal equipment for well-being, health and optimal performance.
Product description
Stübben Steeltec Single Broken Pelham
- the pelham is characterized by short shanks, which achieve an optimal leverage effect on the bars, chin chain and poll
- the mouthpiece is made of sweet copper, which ensures a pleasant taste and promotes acceptance in the horse's mouth
Note: Any bit can cause pain if it is used roughly or improperly. The wrong size can also be painful for the horse.
Material
- 90 % sweet copper, 7 % zinc, 4 % iron + aluminum (hardened)
- stainless steel
Properties
- thickness: 16 mm
- underlay: 5 cm
- mouthpiece: single broken
Care instructions
- clean under running water after every ride
- dry with a towel
Product features
| property: | kauanregend |
| Bit types: | Pelham |
| Mouthpiece: | Single broken |
| Riding Style: | Springen |
| Bit width: | 12,5 cm, 13,5 cm, 14,5 cm |
| Gebissstärke: | 16 mm |
| Shank length: | 5 cm |
| Material: | Sweet Copper |
| Artikelnummer: | FR13079 |
| EAN | 7630001500709 |
Manufacturer
Joh's Stübben GmbH & Co.KG
Heinrich-Horten-Straße 5
47906 Kempen
Telefon: 02152-1489-10
E-Mail: [email protected]
Internet: https://stuebben.com/de/
€129.00 *
Price incl. VAT
single broken
better acceptance
sweet copper
Large Premium Assortment • Fast Delivery • Professional Service
READY FOR FLASH DEALS?
For a limited time: Discover heavily discounted top styles and save on your favorites!
DON'T MISS OUT >
Goes well with
More Products from Stübben Steeltec
Our Recommendation
Customers also ordered
€139.30
*
Originally:
€199.00
*
€116.10
*
Originally:
€129.00
*
€89.40
*
Originally:
€149.00
*
From €83.30
*
Originally:
€119.00
*